25 Eylül 2020 Cuma
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Erkeklerde Alışveriş Yapmayı çok Seviyor

Erkeklerde Alışveriş Yapmayı çok Seviyor Erkeklerde en az kadınlar kadar alışverişi seviyor ve yapıyor ama ihale kadınların üstüne kalmış durumda.

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, alışveriş yapan tarafın daha çok kadınlar olduğu bilinse de erkeklerin de en az karşı cins kadar alışverişe zaman ayırdığını söylüyor.

Ünsalver'e göre kadınlar için alışveriş davranışında işlevsellik (ekonomik ve işe yarar olması), duygusal bağ kurma, sosyal etkileşim ve kimlikle bağlantılı hedefler alışverişe motivasyonu sağlarken, erkekler için işlevsellik daha ön planda geliyor.
Erkekler mağazada fazla vakit geçirmeden, hızla ürüne odaklanıp satın almayı gerçekleştiriyorlar. Oysa kadınlar için vitrinlere bakmak, kıyafetleri denemek, fiyatları karşılaştırmak ve zaman kısıtlamasının olmaması alışveriş töreninin önemli ve keyif verici parçalarını oluşturuyor.

"Özellikle yaş düştükçe, alışveriş takıntısı olan erkeklerin sayısında bir artış gözleniyor. Orta yaş grubundaki erkekler, özellikle teknoloji ürünleri ya da arabalar gibi pahada ağır mallara daha fazla ilgi duyarken, genç yaş grubundaki erkekler, tıpkı kadınlar gibi kişisel bakım ürünleri ya da kıyafetlere de ilgi duyuyorlar. Genç erişkin erkeklere hitap eden reklamlarda kaslı ve yakışıklı genç adamların ünlü bir markanın parfümünü kullanarak ya da belli bir marka pantolonu giyerek tüm güzel kızları peşinden sürüklediği resmedildiğinde, genç erkeklerin tüketiminin artması şaşırtıcı değil" diyor.

189549 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim