5 Aralık 2021 Pazar
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Çocukların izlemesi gereken 10 film

Çocukların izlemesi gereken 10 film Psikoloji uzmanları, eleştirmenler ve yazarların seçtiği bu 10 film, hem çocuklarınızın gelişimi hem de keyifli vakit geçirmeniz için ideal

80 Günde Devri Alem (Around The World in 80 Days) KLASİK ROMANLARIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN Jules Verne’nin klasik romanından uyarlanan 2004 yapımı filmde Phileas Fogg ve Passepartout’un girdikleri iddia üzerine dünyanın çevresini 80 günde turlaması anlatılıyor. Filmin izlenmesi maceracı ruhu ve bireyselliğin gelişmesinde etkili olmakla birlikte çocuğun kendine olan güveninin artmasını da sağlıyor.

E.T. DOSTLUĞU EN GÜZEL ANLATAN FİLM 1982 yapımı, çocuklara yönelik bir bilim kurgu filmi. Tüm zamanların En İyi 100 Filmi arasında gösterilen, bir uzaylıyla küçük bir çocuğun arasındaki ilişkiyi anlatan E.T., dostluk üzerine kurgulanmış en güzel filmlerden.


Hababam Rock (School of Rock) HAYATTA HERKESE BİR YER VAR Film, gitarist olma hayalleri kurarak 30’unu bulmuş bir adamın hayatın gerçekleriyle yüzleşmesi ve es kaza sözleşmeli öğretmen olarak görev aldığı okulda içindeki rocker ruhu dışarı çıkartmasını anlatıyor. ‘Herkese hayatta bir yer olduğu’ mesajını veren film, kişinin kendisini nasıl bulması gerektiğini gösteriyor.

Hugo Cabret ÇOCUK GÖZÜYLE SİNEMA TARİHİ Ünlü yönetmen Martin Scorsese imzalı Hugo Cabret, çocukların hayatın sıkıcı yanlarından kaçıp sinemanın gizemli dünyasına sığınmak isteyecekleri bir film. Çünkü sinema tarihi, bir çocuğun gözüyle perdeden akıyor adeta. Bilgilendirici ve özendirici.

Kırmızı Balon (Le Ballon Rouge) YÜREKLERİNDE DEVRİM YARATACAK YÜREKLERİNDE DEVRİM YARATACAK Fransız film yapımcısı Albert Lamorisse’in 1956 yapımı kısa filmi, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanmıştı. Bu bakımdan film, kısa film kategorileri haricindeki kategorilerde Oscar kazanabilmiş tek kısa film. Lamorisse kendi çocuklarıyla çektiği filmin konusu şöyle; kahramanımız Pascal sokakta yürürken bir yere takılı kalmış kırmızı bir balon görür. Kurtardığı bu balonla arasında görülesi bir dostluk, garip bir bağ gelişir. Çocuk olmayı, çocukluğun o el değmemiş masum dünyasını ve düşlerini anlatan film, her çocuğun yüreğinde bir devrim yaratacak, yaşamak adına farkındalık sağlayacak bir çalışma.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) AİLE İLİŞKİLERİNİ KUVVETLENDİRİYOR Okyanusun derinliklerinde yaşayan sevimli balık Nemo’nun yolunu kaybettikten sonra eve dönmeye çalışırken yaşadığı macerasını anlatan film, büyümek adına özel bir öykü. Hayatımızın engebeli ve güzel bir macera olduğunu anlatırken, çocuğun fedakarlık, dostluk ve birarada olmanın güzelliği gibi kavramları algılamasını sağlıyor. Aile ilişkileri kuvvetlendiriyor.

Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz) BEYNİNE VE BEDENİNE GÜVEN Artık bir klasik olmuş, 1939 yapımı bu fantastik müzikal filmin çocuklara vermek istediği çok net bir mesaj var, ‘Beynine ve bedenine güven!’ Filmde Kansas’ta kendi halinde bir çiftlikte hayatını sürdüren Dorothy Gale’in peri masalından çıkma bir köyde yaşadıkları anlatılıyor.


Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) BU KAVRAMLALARI ÖĞRENMESİ ŞART 16 yaşındaki Pi’nin yolculuk ettiği geminin batmasıyla okyanusun ortasında küçük bir salda kocaman bir Bengal kaplanıyla yaptığı zorlu yolculuğu anlatıyor. Metaforik olan bu film, sembollerle ilgili olduğundan özellikle 10 yaş üzerindeki çocuklara hitap ediyor. Anne çocuk ilişkisi, güçsüz-güçlü, kötüler-iyiler, kendine güven kavramlarını anlamak açısından önemli.

Şehir Işıkları (City Lights) KİRLİ MİZAHLA TANIŞMADAN ÖNCE... Efsane isim Charlie Chaplin’in pek çok filmini öneriyor jüri üyeleri. Sebebiniyse şöyle anlatıyorlar: “Yaş ilerledikçe siyah-beyaz filmlerle aralarında kurdukları korkunç mesafe başlamadan ve ‘kirli’ mizahla henüz tanışmadan önce onlara insani mesajları ‘slapstick’ komedi mantığıyla veren Chaplin filmleri izletilmeli.” Ebeveynlerle çocukları daha da yakınlaştıran Charlie Chaplin filmlerinden öne çıkansa Şehir Işıkları oluyor. Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı bu sessiz film, Charlie’nin kör bir çiçekçi kızla yaşadığı hikâyeyi anlatıyor. Filmden çıkarılacak dersler arasında ‘yardım etme’, ‘sevgi’, ‘insanlık öğretisi’ yer alıyor.

Komşum Totoro (Tonari no Totoro) İNSANA DAİR HER DUYGU VAR Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği, 1988 yapımı bu Japon animasyon filmi, iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatıyor. İnsanın doğa ve dünya ile kurduğu iletişimi, dostluk, sevgi, aidiyet ve insana dair pek çok duyguyu, eşsiz masallarla yoğuruyor Miyazaki. Çocukların da hayalgüçlerini geliştirmesi için birebir. Jüri üyelerimiz Miyazaki’den ayrıca ‘Ruhların Kaçışı’ ve ‘Yürüyen Şato’ filmlerini de öneriyor.


24104 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim