22 Eylül 2020 Salı
Sitemizde şuan 2 aktif ziyaretçi var

Anjelika Akbar Kimdir, Anjelika Akbar Biyografi

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Anjelika Akbar Akbar, 3 yaşında piyano eğitimi almaya başladı. 5 yaşında ilk bestesini yapan ve konserlere başlayan sanatçı, üstün yetenekli çocukların yetiştirildiği Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulunda gördüğü 11 yıllık piyano ve kompozisyon eğitimini ve yüksek lisansını, Doç. V. Fadeyeva ve St. Petersburg Devlet Konservatuarı profesörlerinden B. Zeydman'dan aldı.

5 yıl boyunca Taşkent Devlet Konservatuvarı'nda sürdürdüğü eğitim hayatında, Prof. Berlin ve Prof. Yanovsky ile kompozisyon ve orkestrasyon, Prof. L. Pluşenko ile piyano, ünlü organist T. Levina ile org çalışmaları yaptı. Daha sonra, Hacettepe Devlet Konservatuar'ında Doç. Turgay Erdener ile çalışarak kompozisyon yüksek lisansı aldı. Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile kompozisyon çalıştı.

Anjelika Akbar Türkiye'ye geldikten sonra ise Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Kurucu Öğretim Üyeliği görevini üstlendi. Senfonik ve oda orkestrası, koro, piyano ve diğer enstrümanlar için bir çok beste yapan Anjelika Akbar, Orta Asya, Baltık Cumhuriyetleri, Rusya, Hindistan, Almanya ve Türkiye'de çeşitli konserler verdi. Ayrıca Özbekistan Milli UNESCO Komitesi'nde üyelik yaptı.

1993 Yılında Türk vatandaşlığını alan Akbar'ın ilk albümü 'Su', 1999 Yılında piyasaya çıktı. Bu çalışmanın ardından Can Dündar'ın 'Köy Enstitüleri' isimli belgeselinin müziklerini ve Vivaldi Dört Mevsim'in, dünyada ilk defa solo piyano uyarlamasını yaptı ve yorumladı.

Yapım Sony Classical kataloğuna seçildi ve Sony International tarafından 2002'de piyasaya çıkarıldı. Akbar, yine 2002 yılında Rana Pirinçcioğlu ve Zara ile birlikte çıkardığı 'bir'den bir'e' albümü ile farklı bir çizgi yakalamayı başardı.

Anjelika Akbar, geleneksel batı klasik müziği sınırlarını aşıp, görsel efektler ve kendi dizelerini ilave ederek müziğine farklı bir boyut kazandırıyor. Akbar, aktif müzik hayatını konser, kompozisyon ve CD çalışmaları ile sürdürüyor.
Bölüm Etiketleri : Anjelika Akbar kimdir, Anjelika Akbar biyografi, Anjelika Akbar hayati

42298 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Facebook ile Yorumla

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim