25 Mayıs 2020 Pazartesi
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Ajda Pekkan Kimdir, Ajda Pekkan Biyografi

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Ajda Pekkan Babası Rıdvan Pekkan Deniz Binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ev hanımıydı. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Gölcükte, Amerikan askerlerinin ailelerinin arasında geçti. Modern bir ortamda ancak ailevi sorunlar arasında geçirilen çocukluk Ajda Pekkan'ın gençliğini etkileyen önemli bir dönem oldu.

1962 yılında Ses dergisinin kapak kızı seçilen Ajda Pekkan, aynı yıl sinema filmlerinde rol almaya başladı. Genelikle soap tarzı komedi yada hafif melodram filmlerinde yer aldı. Aynı yarışmada Hülya Koçyiğit ikinci oldu. Ayhan Işık'la başrolü paylaştığı Şıpsevdi, Vahi Öz'le oynadığı Kart Horoz filmleri ile tanındı.

Müzik kariyeri sinema kariyerinden çok daha önce başlayan Ajda Pekkan 1962 senesinde ilk plağını doldurdu ve Türk müziğinde Batı tarzı pop müzik şarkıları söyleyen ilk şarkıcılardan biri oldu.

İlk başlarda İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve İspanyolca parçalar seslendiren Ajda Pekkan, daha sonraları bu parçaların çok başarılı Türkçe versiyonları ile gönüllere taht kurdu.

Sezen Cumhur Önal, Fecri Ebcioğlu, Ülkü Aker ve Fikret Şenes tarafından yazılan; İki Yabancı, Kimler Geldi Kimler Geçti, Uykusuz Her Gece, Bir Günah Gibi, parçalarıyla 20 yıl kadar geçiren Ajda Pekkan, 1980 senesinde Atilla Özdemiroğlu'nun bestesi "Petrol" TRT tarafından özel görev verilerek Hollandanın La-Hey kentindeki Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda Türkiyeyi temsil etti.

Yanlızca 23 puan ile 15. olunca kariyeri oldukça önemli bir yara aldı. Türkiye aynı yarışmada Fas'tan ilk kez 12 tam puan aldı. Çabuk toparlanan Pekkan, bir 10 yıl daha Türkçe sözlü yabancı parçalar seslendirdikten sonra Şehrazat'ın 1990 senesinde kendisi için yazdığı "Yaz Yaz Yaz" adlı orijinal Türkçe parçayla yerli bestecilerin şatkılarını seslendirme dönemine girdi.

Genellikle Şehrazat'ın şarkılarıyla toplayan Ajda son olarak 2003 senesinde yine Şehrazat'ın "Sen İste" adlı parçasının single'ı ile başarı kazandı. Ajda Pekkan en çok estetik ameliyat yaptıran sanatçılardan biri olarak tanınır.

Kariyeri Türk pop müziğiyle yaşıt olan Ajda Pekkan, bugüne kadar 13'ü LP, 6'sı CD formatında toplam 19 tane albüm, 56 tane 45'lik, 1 tane single çalışması yaptı, 1998 ve 2000 yıllarındaki yeniden yorumladığı şarkıları ve remixleri haricinde, plak ve CD'lerinde 221 tane şarkı seslendirdi.
Bölüm Etiketleri : Ajda Pekkan kimdir, Ajda Pekkan biyografi, Ajda Pekkan hayati

46337 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Facebook ile Yorumla

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim